Wolverine Kimdir?

Wolverine Kimdir?

Wolverine, ya da gerçek adıyla James Howlett, 1880’li yılların sonunda Kanada’da güya John ve Elizabeth Howlett’in evladı olarak doğmuş bir mutanttır. “Güya” dedim, zira James aslında evin kahyası Thomas Logan’ın oğludur. Alkolik ve istismarcı bir karakter olan Thomas, diğer oğlu Dog’un Rose adlı bir kıza tecavüz girişimi yüzünden malikaneden kovulur. İçip içip iyice sarhoş olan ve intikam için geri dönmeye karar veren Thomas, akşam malikaneye gelerek olay çıkarır ve John Howlett’i tüfekle öldürür. James’in mutant güçleri olan pençeler işte tam olarak burada devreye girer ve Thomas’ı (Evet, gerçek babasını) öldürür.

Bu olaydan sonra Rose ile kaçan James, yıllar boyunca madenciler arasında “Logan” ismini kullanarak çalışır. Ancak günün birinde eski hasmı Dog’un da dahil olduğu bir olayda pençeleriyle kazara Rose’u öldürünce kederden kendini vahşi doğaya teslim ederek inzivaya çekilir (Hikaye, buraya kadar Türkçe olarak Wolverine: The Origin adıyla yayınlandı).

Yetişkinlik Dönemi

Logan, yakalanıp bir sirke kapatılana kadar yıllarca vahşi doğada kurtların yanında yaşar. Tutsak edildiği sirkten Victor Creed’in (Sabretooth) kardeşleri Clara ve Saul yardımıyla kurtulur. Ancak Saul, Logan’ı Nathaniel Essex’e, yani geleceğin Mister Sinister’ına teslim etmek istemektedir. Logan işin sonunda Nathaniel Essex’i de, Saul’u da öldürür (Essex ölmez tabi).

Olaylar sonrasında medeniyete kısmi bir dönüş yapan Logan, bir süre Kanada’da yaşayan Blackfoot adlı yerlilerin yanında yaşar. Ancak o dönemlerde birlikte olduğu kadın olan Silver Fox, Victor Creed tarafından öldürülür. Acısını kalbine gömerek orduya katılmaya karar verir ve Birinci Dünya Savaşı boyunca Kanada ordusunda hizmet verir. Daha sonra ise Japonya’ya taşınarak Itsu adlı bir kadınla evlenerek Daken adlı bir çocuk dünyaya getirirler. Ancak Logan’ın oğlunun varlığından bir takım sebepler yüzünden uzunca bir süre haberi olmayacaktır.

İkinci Dünya Savaşı’nda kariyerine paralı asker olarak devam eden ve Captain America ile görev yapan Logan, daha sonra Sabretooth ve Omega Red gibi tekinsiz üyeleri olan, CIA’in kurduğu Team X adlı gizli ekibine katılır. Tam burayla işi bittiğinde ise, Kanada Savunma Bakanlığı’nda görev yaparken Weapon X programı tarafından kaçırılır. Kemikleri adamantium’la kaplanır ve hafızası tamamen silinir.

Süper Kahraman Olma Yolunda

Weapon X’in elinden kanlı bir şekilde kurtulmasıyla tarih tekerrür eder ve Logan bir kez daha vahşi doğada hayvan gibi yaşamaya başlar. Ta ki Kanadalı süper kahraman grubu Alpha Flight’ın üyeleri Guardian ve Vindicator tarafından bulunana kadar. Pençeli kahramanımızı tekrar medeniyete döndüren ikili, daha sonra Kanada hükümetine bağlı Department H için çalışmaya başlamasını da sağlarlar. Logan işte tam bu dönemde ünlü Hulk ve Vendigo karşılaşmasına müdahale edecektir.

Sonrasında ikinci kere kurulan X-Men ekibine Profesör Charles Xavier tarafından davet edilir. İşin ilginci, 2008 yılında yayınlanan Wolverine: Origins #29’da Wolverine’in ilk başta beyni yıkanmış olarak Charles Xavier’a suikast için orada olduğu, ancak Xavier’in bu komutu sildiği ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın