Kimdir bu Spider Man?

Peter’ın anne ve babası o henüz bir bebekken geçirdikleri uçak kazası sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Ailesinin ölümünden sonra Peter’ı amcası Ben ve yengesi May kendi himayelerine alarak, onu kendi öz çocukları gibi severek yetiştirdiler. Peter oldukça zekiydi ve özellikle kimyaya özel bir yeteneği vardı. Fakat 15 yaşında bir lise öğrencisiyken sosyal hayatı pek de parlak sayılmazdı. Okulda sürekli ‘inek’ muamelesi görür, özellikle okul takımının yıldızı Flash Thompson ve arkadaşları tarafından her gün itilip kakılır, onunla dalga geçilirdi. 

 

Gerçek Adı: Peter Parker

Durumu: Mutasyona uğramış insan

Kaldıgı yer: New York

Yardımcı Kişiler: New Avengers , Fantastic Four, Tony Stark(Demir Adam)

Düşmanları : Green Goblin ,Venom,Sandman,Hobgoblin,Vulture,Doctor Octopus, Lizard, Kraven, Chameleon ,Mysterio,Rhino

Bilinen Yakınları : May(hala), Ben(amca-ölmüş) , Gwen Stacy, Mary Jane Watson

Takma İsimleri: Sempatik komşunuz örümcek adam , Duvar sürüngeni , Örümcek

Güç ve Yetenekler: Spiderman bir örümceğin orantılı gücüne sahiptir , kendinden 20 kat ağır nesneleri kaldırabilir , Reflexleri bir örümceğinki kadar hızlıdır ve ,inanılmaz bir dengeye sahiptir. Ayrıca bir örümcek gibi duvarlara tutunabiliyor bunuda parmak uçları ve ayaklarındaki mikroskobik ama çelik kadar güçlü kılcal tüylere borçlu . Spiderman’in en şaırtıcı yeteneklerinden biride örümcek hisleri Örümcek hissi örümcek adamın tehlikeleri önceden hissetmesini sağlıyor mesela birinin ateş edeceğini önceden hissedip ona göre kaçabiliyor veya üstüne doğru gelen bir arabayı görmeden çok önce nereye doğru kaçması gerektiğini biliyor . Bu yeteneklerin her birir teker teker incelendiğinde çok güçlü olmasalarda örümcek refleksi gücü hisleri ve tutunma yeteneği bir araya geldiğinde inanılmaz bir savaşçı olan örümcek adamı ortaya çıkarıyorlar. Bunun dışında örümcek adam kendi icadı olan bir ağ kartuşu sayesinde ağ atarak özellikle Newyork şehrinin gökdelenleri arasında en hızlı araçtan daha hızlı şekilde yol alabiliyor.

Geçmişi:

Genç yaşta yetim kalan Peter Parker amcası ve yengesi tarafından yetiştirildi. Peter’ın çocukluğu sıkıntı içinde geçti . Ayrıca sosyal alanda içine kapanık ve sosyal olmayan Peter , derslerinde çok başarılıydı bu nedenle hep bir inek muamelesi gördü . Yine bir deney alanındayken Peter radyasyona maruz kalmış bir örümcek tarafından ısırıldı. Isırıktan sonra bir süre eve gidip dinlenen Peter bir anda gözlerinin düzeldiğini fark etti , daha sonra değişen tek şeyin gözlükleri olmadığı aynı zamanda çok daha güçlü ve çevik olduğunu ayrıca duvarlara tutunabildğinide farkeden Peter bu yetenekleriyle ailesinin içinde bulunduğu durumu düzeltebileceğini fark etti. Böylece gözüne ilk çarpan olanak olan güreşçiliğe başladı . İlk güreşinde kendine söylenen bir insan azmanının karşısında 3 round dayanmasıydı. Ancak Peter ilk roundda adamı nakavt etti, kendine olan güveni artan Peter parasını almaya gittiğinde adam ona 3 round dayanmadın ilk roundda maçı bitirdin diyerek vermedi . Tam bu esnada içeri giren bir adam adamın kasasındaki paraları aldı ve kaçtı . Adam Peter’a durdur onu diye bağırdıysa da Peter benim sorunum değil diyerek admaın gitmesine izin verdi.

Kaderin garip bir cilvesiyle gitmesine izin verdiği adam Ben amcasını öldürdü . Amcası ölürken Peter’a Büyük güç büyük sorumluluk getirir dedi. Amcasının ölümü için kendini suçlayan Peter bir müddet sonra güçlerinin aynı zamanda nüyük bir sorumluluk getirdiğini anladı ve suçla savaşmaya başladı. Kendine bir kostüm yapan Peter her ne kadar Örümcek Adamlığı sevsede Örümcek adamlık Peter’ın gündelik yaşantısına yardım etmediği gibi ona köstekde oluyor. Örümcek adam kimliği yüzünden üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldı ve fotoğrafçılığa başladı en çok parayı da örümcek adamın resimlerini satarak kazanıyordu. New York halkı Örümcek adamı sevsede pek çok kişi örümcek adamın gizli kimliğine kuşkuyla yaklaşıyor ve onun diğer suçlulardan pek farkı olmadığını düşünüyor.


Peter Parker:
Büyük güç , büyük sorumluluk gelir.

Bir cevap yazın