Kimdir bu Hawkeye?

Age of Ultron’un ilk sayısı, yıkılmış ve yenilmiş Avengers üyeleri arasında pes etmeyen tek bir adamın, Hawkeye’ın sahneye çıktığı bir sayı olarak hatırlanacak. Çoğu zaman haksızlık edilen, pek çok çizgi roman hayranının, tek “gücü” ok atmak olduğu için sevmediği, hatta Avengers filmi yönetmeni Joss Whedon’un bile, “Hawkeye da ne sıkıcı karakter arkadaş” şeklinde yorum yaptığı Clint Barton, aslında oldukça sağlam bir “karakter”.

Gelin sitemizin unutulmuş ve tozlu bölümlerinden karakter profillerine, Hawkeye ile kısa bir geri dönüş yapalım.

Kimdir, Ne Yapmıştır?

Hawkeye kimdir? sorusuna en güzel cevap, aslında en saygı gören süper kahramanlardan biri olarak devam edeceği kariyerine, bir sirkte çalışarak başlıyor. Swordsman ve Trick Shot gibi Marvel Evreni’nin en usta silah kullanan elemanları tarafından eğitilen Hawkeye, hayatını bir sirk şovunda ok atarak kazanırken, bir gün Iron Man’i görüyor ve Iron Man kendisine de “yeteneklerini” suçla savaşma amacıyla kullanmak için ilham veriyor.

Ne yazık ki, Hawkeye’ın bu çabası polis tarafından yanlış anlaşılıyor ve Clint ilk görevinde bir suçlu gibi muamele görüyor – ki bu da Black Widow’un kendisini kandırarak bir suçlu haline getirmesini kolaylaştırıyor. Dolayısıyla, süper kahraman olmak için yola çıkan Hawkeye, kısa süre içinde kötü yola düşüyor ve Iron Man’in bir düşmanı haline geliyor.

Fakat, daha sonra bu hayatı sürdüremeyeceğini anlayarak Iron Man’den kendisini topluma geri kazandırmasını istiyor, ve Iron Man bunu Clint’i, değişmez bir parçası haline geleceği Avengers’a dahil ederek yapıyor.

Hawkeye, daha sonra muhtemelen Captain America, Iron Man ve Thor’dan sonra en ikonik üye haline geleceği Avengers takımına ilk katıldığında, takımın kurucu üyeleri Iron Man, Hank Pym, Wasp ve Thor takımdan ayrılmış durumda olduğundan, kadro Captain America, Hawkeye, Scarlet Witch ve Quicksilver’dan oluşuyor.

İlk takıma göre daha güçsüz gözükse de, bu takım kendi içindeki liderlik sorunlarını aşarak Kang the Conqueror ve Dr. Doom gibi düşmanları alt etmeyi ve halkın saygısını kazanmayı başarıyor. Fakat Hawkeye’ın, kendisinin Captain America’dan daha iyi bir lider olacağı yönündeki ısrarı ve bu konudaki kompleksi hiçbir zaman bitmiyor. 1960’ların ortasından 2013 yılına kadar süren bu karakter özelliği, her ne kadar Captain America’nın bir lider olarak kendisinden üstün olduğunu tekrar tekrar kabul etmek zorunda kalsa ve Cap’e büyük bir saygı duymaya başlasa da,  Hawkeye’ın tanımlayıcı özelliklerinden birisi haline geliyor.

Fazla detaya girmeyelim, Hawkeye yıllar boyunca Avengers takımının en sadık elemanlarından biri olarak kalıyor. Bir ara Hank Pym’in icat ettiği boyut değiştirici Pym Particles’ı kullanarak dev Goliath kimliğini üstlense de, sonra okçu kimliğine geri dönüyor. En önemli Avengers üyelerinden biri olmak ona yetmediğinden, yer yer kendi kimliğini bulabilmek, veya takım olmadan da başarılı olabileceğini göstermek için Avengers’tan ayrıldığı anlar yaşasa da, Clint Barton hiçbir zaman Avengers’tan tam olarak kopamıyor.

Bu ayrılıklardan biri sırasında gelecekteki eşi Mockingbird (Bobbi Morse) ile tanışan Hawkeye, Avengers’a döndüğünde kendisine yeni bir görev veriliyor: Bu sefer Amerika’nın doğusunda, New York’ta değil, batısında çalışacak bir Avengers takımı kurmak!

West Coast Avengers ismiyle kurulan bu takım, Amerika’nın Batı sahillerini korumaya başlarken, Clint Barton da sürekli başarılı olacağını iddia ettiği liderlik rolünü ilk kez üstlenme fırsatı buluyor. Ama yine de, takımında Iron Man ve Thor gibi üyelerin de olması nedeniyle, tam anlamıyla “lider” oluşu erteleniyor. West Coast Avengers üyeliği sırasında Avengers ekibiyle de birlikte çalışmayı sürdüren Hawkeye, karısı Mockingbird’ün Mephisto tarafından öldürülmesinin ve bu olay üzerine takımın West Coast bölümünün kapanmasının ardından, bir süre solo takılarak Avengers’a bir başka mola veriyor.

Takım olayına Avengers ile değil, “suçlu hayatını bırakıp kahraman olma” şeklindeki amaçlarıyla empati kurabildiği Thunderbolts ile geri dönen Hawkeye, bir süre bu takımın liderliğini üstleniyor ve takımın kendisinden önceki “lideri” Moonstone ile de bir ilişki yaşamaya başlıyor. Bu dönemde hem Avengers ile birlikte, hem de Avengers’a karşı savaşan Hawkeye, daha sonra ayrılamayacak şekilde özdeşleştiği eski takımına geri dönüyor.

Avengers’a döndükten sonra – Hank Pym’in de sık sık dile getirdiği sıkıntısına rağmen – Wasp ile bir ilişki yaşamaya başlayan Hawkeye, Avengers Disassembled sırasında, Scarlet Witch’in kontrolünü kaybetmesi nedeniyle öldürülen üyelerden biri oluyor, ve böylece ölen kahramanlar kervanına o da katılıyor.

Wanda’nın kontrolünü daha da kaybetmesiyle ortaya çıkan House of M gerçekliğinde hayatta olan, ve bir şekilde asıl Marvel Evreni yeniden yaratıldığında da hayata dönen Hawkeye, bu noktadan sonra Avengers takımını geride bırakmaya ve ortadan kaybolan Scarlet Witch’i aramaya karar veriyor. Dr. Strange’in de yardımıyla Wanda’yı bulan ve onun hafızası kaybolmuş bir biçimde Latveria’da yaşamasının en doğrusu olduğuna karar veren Clint Barton, bir süre ortalarda gözükmüyor ve Avengers’tan uzak kalıyor.

Civil War sonrasında Captain America’nın kostümünü giymeye çok yaklaşsa da, daha sonra bunun yanlış olacağına karar veriyor ve Ronin kimliğiyle New Avengers’a katılıyor. Skrull Savaşı sırasında öldüğünü sandığı karısı Mockingbird’in aslında Skrull’lar tarafından kaçırıldığını öğrenen Clint, bir araya geldiği Bobbi ile birlikte Avengers takımlarında görev almaya devam ediyor. Dark Reign’de Norman Osborn’un liderliğine – Osborn’un baş düşmanı Spider-Man’dan bile – daha sert tepki göstermeyi savunan Barton, New Avengers’ın lideri seçiliyor ve takımdaki yeni üyelerle, özellikle de Wolverine, Luke Cage ve Spider-Man ile iyice yakınlaşıyor.

Fakat, Dark Reign’in sonlarına doğru, Osborn’un yönetimi canına tak eden Barton, onu ortadan kaldırmak için tek başına bir saldırı düzenleyince, başta başarılı olacakmış gibi gözükse de, Osborn tarafından esir alınıyor, ve Osborn Barton’un zihninden New Avengers’ın konumunu öğrenmeyi başarıyor.

Osborn’un baskınından önce karargahı terk etmeyi başaran New Avengers’dan başına buyruk hareketleri için özür dileyen Clint Barton, tam bu sırada hayata geri dönen Captain America’nın ortaya çıkmasıyla bir kez daha gruptaki liderliğini bırakıyor. Siege hikayesi sırasında Osborn’u alt etmeyi başaran Avengers takımı, daha sonra Captain America önderliğindeki yeni dünya düzeninde eski kahraman rollerini yeniden üstlenmeye başlıyorlar.

Mockingbird’le ilişkisi uzun süredir negatif yönde ilerleyen Hawkeye, Heroic Age sırasında Bobbi’den ayrılıyor ve Spider-Woman ile yakınlaşmaya başlıyor. Avengers takımlarındaki üyeliğinin haricinde, Captain America tarafından kurulan Secret Avengers ekibinin de liderliğini üstlenmeye başlayan Hawkeye, bu dönemde yeni bir kostüm giymeye başlayarak görüntüsünü de modernleştiriyor.

Fear Itself ve Avengers vs. X-Men sırasında da takımdaki rolünü üstlenmeye devam eden Hawkeye, aynı zamanda Young Avengers ekibinde aynı ismi kullanan Kate Bishop’u da “side-kick”i olarak yanına alarak, solo maceralarına da devam ediyor.

Ekstra Bilgiler, Eğlenceli Notlar

– Hawkeye’ın, Goliath olarak geçirdiği kısa bir süre haricinde, herhangi bir süper gücü yok. Fakat, Captain America tarafından eğitildiği pek çok dövüş sanatında uzman, ve fiziksel olarak da tahmin edebileceğiniz gibi bir insanın sınırlarını zorlayan bir seviyede.

– Hawkeye’ın ok ve yaydan başka bir şey kullanmaması, çizgi roman okurlarının kendisini komik bir karakter olarak görmesinin ötesinde, çizgi roman yazarlarının da zaman zaman büyük çaplı hikayelerde kendisine alternatif çözümler bulmasına yol açıyor. Bu çözümlerden en meşhuru, elbette, Hawkeye’ın onlarca farklı ok türüne sahip olması. Patlayan oklar, elektrikli oklar, zehirli oklar, ağ okları… Hawkeye’da bu açıdan çeşit tükenmiyor.

– Mockingbird ile ilk maceralarından birinde, düşmanlarını kontrol etmek için ses dalgalarını kullanan Crossfire’ın güçleri nedeniyle Hawkeye duyma yetisinin % 80’ini kaybetmiş ve bir süre cihaz yardımı olmadan duyamayacak hale gelmişti. Bu durumu, Franklin Richards’ın kahramanları Onslaught’un yenilmesinden sonra Dünya’ya getirdiği Heroes Return’de Richards tarafından düzeltilmişti.

– Mockingbird demişken, Hawkeye’ın kullandığı ok türlerinden birinin de şu olduğunu söylemek mümkün:

Zira kendisinin ilişki yaşadığı bayan kahraman sayısı oldukça fazla: Mockingbird, Wasp, Scarlet Witch, Spider-Woman, Moonstone, Black Widow…

– Pek çok “iyi” Marvel karakteri gibi, Hawkeye da eskiden, ok atan biri olmasına karşın, düşmanlarını öldürmemeyi tercih ediyordu. Brian Michael Bendis’in Avengers yazarlığını üstlendiği dönemde, Clint bu konuda daha serbest ve gerektiği zaman sorunlarını kökünden çözmeye tereddüt etmeyen bir karakter haline geldi.

– Age of Ultron’un birinci sayısını incelerken de söylediğim gibi – Hawkeye’ı sadece ok ve yaydan ibaret olduğu için sevmeyen insanlara katılmıyorum. Baktığınız zaman, Marvel ve DC Evrenleri, özel güçleri olmasa da karakterleriyle ön plana çıkan, sadece kişilikleri ile takımlarına ilham veren pek çok karakterle dolu. Captain America Marvel için en iyi örnek, bunu Captain America ve Amerikan Propagandası yazısında uzun uzun tartışmıştık. Justice League için Batman de aynı şekilde örnek verilebilir. O yüzden Clint Barton, Avengers’a ve ideallerine olan sadakatiyle, sorumluluk ve liderlik alma isteğiyle, pes etmemesiyle ve her zaman başına buyruk olmasıyla her zaman önemli bir Avengers üyesi olarak kalacak – bunun ne demek olduğunu, Age of Ultron’un ilk sayısı da bize gösteriyor

Bir cevap yazın