Avengers: Endgame Hayranlarından Disney’e Iron Man Tepkisi!

Tüm zamanların en yüksek gişe hasılat rekorunu kıran Avengers: Endgame‘e gösterilen ilginin ve geçen sene çizgi roman uyarlaması Black Panther’in En İyi Film Oscar‘ı için adaylık kazanmasının ardından Disney de Avengers: Endgame için hazırlıklara başladı.

Oscar kampanyasında filmin bir dizi kategoride ödül alması için kolları sıvayan Disney, For Your Consideration adlı web sitesinde bu adaylıkları şöyle belirledi: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Saç ve Makyaj, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Orijinal Müzik.

Disney’in Avengers: Endgame’in Oscar alabilmesi için kampanya yürüteceği kategorilerin arasında En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin yer almamasından dolayı Iron Man’i canlandıran Robert Downey Jr.’a haksızlık yapıldığını düşünen Marvel hayranları harekete geçti.

Change.org sitesinde başlatılan bir kampanya Downey’in En İyi Erkek Oyuncu kategorisi için Oscar yarışına dahil edilmesini talep ediyor. Bu kampanya aylar önce başlatılmıştı ancak Disney’in Oscar kampanyasında Robert Downey Jr.’a yer vermeyeceğinin ortaya çıkmasıyla bir anda hız kazandı.

Aktörün Avengers: Endgame’de Tony Stark olarak gösterdiği performansı öven kampanya metninde, “Akademinin En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü tartışmasız bir şekilde hak ettiğine inanıyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Bizzat filmin yönetmenleri Anthony ve Joe Russo, eylülde yaptıkları açıklamada Avengers: Endgame’in Oscar yarışında kendileri için en önemli kategorinin En İyi Erkek Oyuncu kategorisi olacağını söylemişti.