Avengers: Endgame (SPOILERLI İNCELEME)

Avengers Infinity War’u seyrettiğimiz zamandan beri büyük heyecanla beklediğimiz, bu yılın en beklenilen filmi olan Avengers macerasının son filmi olan Endgame’i izledik.

22 sinema filmini ile desteklenen koca bir evrenden beklentilerimiz ve hayallerimiz epey yüksekti. 2008 tarihli ilk Iron Man filminden bu yana kurulan evrenin en dikkat çekici özelliği ise tüm filmlerin bir noktada bu büyük olaya bağlanmasıdır. Olayın büyüklüğü ve bu kadar büyük bir evrenin kurulması ciddi bir başarının göstergesi.
Başlangıcından sonuna çoğunlukla Thor sayesinde aşırı derecede espriler ve şakalar barındıran bir film olmuş ama ben bir izleyici olarak Thor’u Ragnarok ve İnfinity War sırasında bu kadar boostladıktan sonra bu gereksiz hali hiç hoşuma gitmedi. Karakterin bu kadar potansiyeli varken resmen bir işe yaramaza çevirmeleri evrenin ve Thor’un geleceği için çok kötü bir adım olmuş.

Tabi Maceramızda her şeyden önce orijinal Avengers ekibi ön planda. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye olayların merkezinde yer alıyor. Tabii ki Avengers ekibi dışında hikâyede önemli rol üstlenen pek çok kahramanımız var. Herkes Captain Marvel’ın hikâyede diğer kahramanları arkaplanda bırakması bekliyordu ve bu oldu güç olarak diğer kahramanlarımızdan farkını çok kritik sahnelerde vurguladılar. Son savaşta olsun ya da Thanos’a yapılan ilk saldırıda Captain Marvel’in güç olarak diğer kahramanlarımızdan ne kadar üstün olduğunu belli ettiler ama bu onu tabi ki hikâyemizin asıl kahramanı yapmıyor hikâyemizin asıl kahramanına gelirsek. Sinematik evrenin başlangıcından beri süper kahraman terimin vücut bulmuş hali olan İron man endgame ile ne yazık ki hikâyesini son buldu. Film boyunca verdiği kararlar ve yaptığı fedakârlık ile gönlümüzde taht kurdu. Captain America’nın yardım teklifini kabul etmeden sonra yine de acaba olabilir mi sorusuyla için içini yiyen Tony Stark zaman yolcuğunu bile çözerek ekibimize bu yolda en büyük katkıyı sağlıyor ve bu onu en cesur Avengers yapıyor. Çünkü hayatında düzeni bulmak için bu kadar uğraştıktan sonra belki de boş bir hayal için eşinden ve kızından vazgeçmek gerçekten zor bir durum.

Şimdi geçelim filmimizin gerçek lider tanımının vücut bulmuş hali olan Captain America’ya, Captain film için umudun sembolü gibiydi hayatta kalanlara psikolojik olarak yardım etmesi ve bulabildiği her ihtimalde ekibi toplayıp onlara liderlik eden Captain America film boyunca gösterdiği liderlik ve kahramanlık sayesinde mjolniri eline alınca hiç yadırgamadım. Thanos’a karşı korkusuz duruşu ve bütün kahramanlarımız bir araya gelince Avengers assemble diye bağırması beni benden aldı. Eldivenin toplanması için canını veren Black Widow ’un ölüm sahnesi filmin en can alıcı noktasıydı hikâyenin başından beri tek ailesi Avengers ekibinin olduğunun vurgulanması ve Wormir gezegeninde babasını tanımadığı belirtilince karakterin yalnızlığını anlamımıza yardımcı oldu. Ronin olan Hawkeye’ı ekibi tekrardan katmasıyla olsun hala bütün dünyayı korumaya çalışmasıyla içindeki Avengers ruhunu hiç kaybetmemiş Black Widow filmi de 2020 yılında çıkacağı düşünülünce karakterimiz hikâyesi nasıl devam edecek gerçekten çok merak ediyorum.

Hawkeye duygusal ve psikolojik olarak hikâyede en göze çarpan karakterlerden idi ailesini kaybetmesi ve Ronin kimliğine bürünmüş olması karaktere çok farklı bir hava katmasına rağmen çizgi romanlarda gördüğümüz o Ronin ağırlığını filmden alamadım ben. Filmde Nerdeyse bütün karakterler çok güzel yazılmıştı hiçbir kahraman hikâye olarak havada kalmadı. Hulk’ın Bruce Banner ile birleşip Profesör Hulk kimliğini kazanması Hulk’ın hikâyesi açısından büyük bir gelişmeydi ne kadar Hulk’ı sevsekte sürekli olarak Bruce Banner-Hulk çatışması karakterin Marvel evrenindeki hikâyesini kısıtlamaya başlamıştı ama biraz fazla geveze olmaya başlamış sanki. Tabi ki filmdeki en büyük kırılma noktası Ant-Man oldu. Kuantum âleminden çıkışıyla ekibe zaman yolcuğu seçeneğini kazandıran Ant-Man kazanmalarındaki en büyük desteği sağladı. Fare olayını büyük ihtimal Marvel’in sadece meme olsun diye senaryoya eklediği bir sahne olabilir.

İzlerken kafama takılan belirli sorular vardı. Nebula’nın Clint ve Nat’tan ayrılırken kavga etmemelerini söylemesi en başından beri ruh taşı için bir ruh feda edilmesini gerektiğini biliyor gibiydi ve ancient one’nın Bruce ile yaptığı konuşma sırasında taşların yok olması halinde evrende eksikliklerinin fark edileceğini belirtmişti bu konu sonraki filmlerde önümüze çıkacak mı gerçekten merak içerisindeyim. Film boyunca yapılan en güzel gönderme tabi ki bütün kadın kahramanların toplanıp A-Force pozu vermeleri umarım gelecekte böyle bir ekibi film olarak karşımıza çıkarmalarına destek olur böyle bir sahne. Film hikâye olarak olsun karakter gelişimleri olsun izlediğim en iyi çizgi roman filmiydi daha önceki filmlerde bu havayı o kadar almamama rağmen filmdeki bazı sahnelerde kendimi çizgi roman okur gibi hissettim. Thanos’la Olan son savaş çizgi romanlardan fırlamış gibiydi. Film hakkında konuşacağım şeyler bu kadardı. Marvel hayranı olun yâda olmayın bence her sinemaseverin kaçırmaması gereken bir film. İmkânı olan herkesin en kısa zamanda bu şaheseri izlemesini öneririm.

-Çağrı İkbal

Bir cevap yazın