Marvel Çizgi Romanları Hakkında

Hazır Türkçe Basılmışken” köşesinde açıklanacak çizgi romanları seçerken, ana seriden bağımsız olması, kendi başına okunabilir olması tercih kriterlerimden biri oldu hep. Ama bu sebeple ana seride yer alan nice başarılı çizgi roman da bu incelemelerden mahrum kalmış oluyor. O sebeple onların da hakkını verebilmek amacıyla farklı bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bu yazıda Marvel’ın 2003-2012 yılları arasında yayınladığı ve bizim yayınevleri tarafından da Türkçe’ye çevrilmiş 6 Büyük Event’i ele almaya karar verdim. Yine bu temaya yakın farklı fikirler var kafamda, onlar için de çalışmaya başlayacağım yakında. Sizin de farklı fikirleriniz varsa yorumlarda paylaşın lütfen.

İncelemelere geçmeden bilmeniz gereken ilk şey bu zaman dilimini başlatan iki tane öykü var: Avengers Dissambled ve Nick Fury’s Secret War -Her ikisi de Gerekli Şeyler tarafından dilimize çevrildi-. Bulabilirseniz onlarla başlamanızı tavsiye ederim. Olayların gelişimini kavramak için faydalıdır. Ayrıca Secret Invasion‘dan sonra Dark Reign, The Siege falan var. Onlar da ana kitapları olmadığı, orada burada bölük pörçük oldukları için listeye almadım ama süreci, gelişmeleri takip etmek adına onları okumak da faydalı olacaktır. Bunun yanında bütün serilere özel New Avengers/Mighty Avengers/Dark Avengers hikayeleri var. Onları okuduğunuzda -Gerekli Şeyler tarafından çevrildi hemen hepsi- ana crossover’ı farklı yönlerden görecek ve romandan aldığınız keyif katlanacaktır, tavsiye ederim.

Bir de incelemelerle ilgili bir kaç not ekleyeyim. Şimdi tek başına okunabilirlik kısmında “Yan Hikaye” dediğim zaman o seri adı altında çıkan fakat ana seri dışındaki kitapları kastediyorum, mesela “Spider-Man – Civil War” falan gibi. Tüm incelemelerde yorumlar Türkçe basımlarını içerir. Her biri basım ve çeviri olarak belli düzeyin üstünde olduğu için ekstradan bir kriter olarak bahsetmeye gerek duymadım. Bu arada tüm ana evrende geçen event’leri baz aldım, şu niye yok diye atar yapmayın yani. Marvel Now ve sonrası için başka fikirlerim var, onu biraz bekleyeceksiniz.

Bir cevap yazın